Kto może dokonać adaptacji projektu domu?


Budowa domu to nieraz najpoważniejsza, najbardziej czasochłonna i kosztowna inwestycja w całym życiu, dlatego warto dokładnie wiedzieć jak powinna przebiegać i przestrzegać wszystkich koniecznych procedur, żeby uniknąć poważnych problemów z realizacją wybranego projektu.
Projekt domu, który wybierzemy z katalogu z gotowymi projektami proponowanymi przez biuro projektowe, nie nadaje się do wykorzystania na każdej działce. Musimy zdawać sobie z tego sprawę przeglądając katalogi. Nawet jeśli wybierzemy dom, który będzie odpowiadał takim podstawowym parametrom działki jak na przykład jej wielkość, nie będziemy mogli go wybudować bez przeprowadzenia adaptacji projektu. Adaptacja, czyli dostosowanie projektu do konkretnych warunków danej działki budowlanej, jest koniecznym procesem. Niestety przygotowując budżet naszej inwestycji i szacując wszystkie koszty związane z budową domu, musimy uwzględnić także adaptację projektu, jako absolutnie niezbędny wydatek, który będziemy musieli ponieść. Wielu inwestorów, którzy szukają oszczędności za wszelką cenę, próbuje uniknąć adaptacji. Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli nie dopatrzymy tego aspektu budowy, możemy narazić się na poważne problemy, na przykład z inspekcją budowlaną.
Kto może dokonać adaptacji? Adaptacja projektu domu wykonywana jest przez tak zwanego architekta adaptującego. Musi być to architekt posiadający wszystkie konieczne uprawnienia do wykonywania swojego zawodu. Usługi tego typu są bardzo często świadczone przez biura projektowe, które sprzedają gotowe projekty domów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, żebyśmy znaleźli innego architekta, który wykona dla nas tę usługę. Możemy na przykład wybrać kogoś, kto zna lokalne warunki i plan zagospodarowania przestrzeni, którym objęta jest nasza działka budowlana. Dzięki temu przyspieszymy budowę i zaoszczędzimy także w związku z tym sporo pieniędzy oraz unikniemy wielu bledow, które będą mogły narazić nas na dodatkowe problemy w czasie realizowania inwestycji.

Previous Cechy nowoczesnych domów
Next Nowoczesne, luksusowe projekty domów